Pokój dziecięcy

Wyświetlanie 1–16 z 31 wyników

Wyświetlanie 1–16 z 31 wyników

Meble do pokoju dziecięcego

Urządzenie pokoju dziecięcego to nie lada wyzwanie. Musi się w nim znaleźć jednocześnie przestrzeń do zabawy, nauki oraz wypoczynku. Aby w tym pomóc, powinniśmy wyposażyć pokój dla dziecka w odpowiednie meble, które przede wszystkim będą dopasowane swoim rozmiarem do wieku dziecka. Jednocześnie meble dla dzieci powinny być funkcjonalne i pojemne, żeby zmieścić wszystkie zabawki, ubrania oraz niezbędne naszym pociechom przedmioty.

Jak urządzić pokój dla chłopca i dziewczynki?

Pokoje dziecięce zazwyczaj są kolorowe i bajkowe. Na ścianach znajdują się często fototapety lub naklejki lub rysunki z postaciami z ulubionych bajek lub elementy wspomagające rozwój i kreatywność dzieci. Z kolei meble mogą być w różnych kolorach i często zawierają również wyróżniające się uchwyty. Meble dziecięce wyróżnia również mnogość kształtów i niestandardowych rozwiązań, które mają za zadanie jak najlepiej spełniać potrzeby małych użytkowników.

W przypadku niemowląt, pokój chłopca zazwyczaj urządzany jest w kolorze niebieskim, natomiast pokój dla dziewczynki – różowy. Nie jest to jednak regułą, a wśród wybieranych kolorów znajduje się również biały, beżowy czy szary. Gdy maluch zaczyna rosnąć, jego sypialnia staje się coraz bardziej kolorowa. Większe dzieci mogą nam podpowiedzieć same, o jakim pokoju marzą. Zadaniem rodziców natomiast jest sprawić, aby pokój był wygodny i bezpieczny.

Łóżko dziecięce – jakie wybrać?

Najważniejszym meblem w pokoju malucha jest oczywiście łóżko. Musi być dopasowane do wzrostu dziecka, a także wyposażone w odpowiedni materac, który zapewni wygodny sen oraz będzie stanowił podparcie dla kręgosłupa. Łóżko pojedyncze lub rozkładane to wygodne rozwiązanie do każdego pokoju dziecięcego. Można do niego dopasować również stolik nocny, na którym umieścimy lampkę. Z kolei łóżeczko dziecięce przeznaczone dla młodszych pociech są często wyposażone w zabezpieczenia boczne, które uniemożliwiają dziecku wypadnięcie podczas snu.

Dość częstym wyborem do pokoju dziecięcego przeznaczonego dla dwójki dzieci jest łóżko piętrowe. Pozwala zaoszczędzić sporo miejsca, które można wykorzystać w inny sposób, ale również stanowi sporą frajdę dla dziecka, gdy musi się wspinać po drabince, aby dostać się na swoją część łóżka. 

Przestrzeń do nauki – biurko to podstawa

Dzieci poświęcają sporą część swojego czasu na naukę oraz odrabianie zadań domowych. Z tego powodu należy dobrze przemyśleć zakup biurka i krzesła, tak aby meble te spełniały wszystkie potrzeby małego ucznia, jednocześnie dbając o jego prawidłową postawę podczas nauki.

Biurko dziecięce musi przede wszystkim posiadać odpowiednią wysokość dostosowaną do wzrostu dziecka. Dopasowane do niego krzesło pozwoli spędzać czas przy książkach w wygodnej i bezpiecznej dla kręgosłupa pozycji. Jeżeli na biurku będzie znajdował się również komputer, to warto wybrać większy mebel, aby na blacie znalazło się miejsce dla książek i zeszytów. Pamiętajmy także o odpowiednim oświetleniu stanowiska do nauki. Jeśli biurko stoi w ciemniejszym miejscu pokoju dziecięcego, to niezbędna będzie lampka dająca dodatkowe źródło światła.

Meble do pokoju dziecięcego muszą pomieścić wszystkie pomoce naukowe oraz szkolne przybory. Nie należy dlatego zapominać również o regałach czy półkach wiszących, na których znajdą swoje miejsce podręczniki, książki i zeszyty. Meble te powinny znajdować się pobliżu biurka, aby był do nich łatwy dostęp.

Komoda i szafa dla dziecka – wygodne przechowywanie ubrań

Pokój dziecięcy to jednak nie tylko łóżko i biurko. Musi się w nim znaleźć również sporo innych mebli, aby pomieścić ubrania, buty, książki czy zabawki. Szafa do pokoju dziecięcego nie może być zbyt wysoka, tak aby nasza pociecha mogła samodzielnie z niej korzystać. Można również dokupić przenośny podest, dzięki któremu będzie można sięgnąć po rzeczy schowane na wyższych półkach.

Wielofunkcyjnym i wygodnym meblem jest komoda dziecięca, w której można przechowywać zarówno ubrania, jak i różne zabawki. Dobrym pomysłem jest również zakup różnej wielkości zamykanych pojemników (plastikowych lub tekstylnych), które pozwolą posegregować przedmioty i w wygodny sposób przechowywać pluszaki, klocki, lalki i inne zabawki. Pamiętajmy o tym, że meble dla dzieci muszą spełniać wiele wymagań, aby spełnić dziecięce potrzeby i stanowić doskonałe wyposażenie pokoju przez wiele lat.